Ako sa stať au-pair v USA? krok za krokom

5:34
Už je to nejaký ten piatok, keď som v článku Au-pair - ako na vec písala o tom, ako sa stať au-pair. Ten článok bol skôr zameraný na aupairovanie v Európe, ale niektoré niektoré veci sedia vo všeobecnosti.

Ja som bola aupair 2x v Španielsku, ale vždy len na leto, a vždy to bolo super. Do USA sa chystám odkedy som sa dozvedela, že taká možnosť existuje a konečne (snáť!) sa mi to podarí.
Keďže už mám za sebou aj praktickú aupair skúsenosť, a už je to nejaký ten piatok, čo som sa aktívne zapojila do procesu, aby som mohla do USA vycestovať, rozhodla som sa spísať tento článok, kde v niekoľkých bodoch jednoducho vysvetlím, ako sa stať aupair v Amerike.

V prvom rade je dôležité, aby ste si uvedomili, že au-pair nie je len dovolenka, ale budete musieť aj pracovať. Starať sa o deti dá fakt zabrať a často krát sa stane, že po celom dni len doluznačky padnete od únavy rovno do postele. A budete radi, že ste trafili postel.
Na druhej strane je to fantastická skúsenosť, množstvo zážitkov, veľké dobrodružstvo. 

Ale  veci. Au-pair v Amerike? Ako sa tam dostať? Hlavne si uvedomte veľký rozdiel. V Európe to ide pomerne ľahko, nájdete rodinu, kúpite letenku a môžete ísť. Mesiac, pol roka alebo dlhšie. Všetko záleží na vás a na rodine. 
Logo Agentúry APIA

Amerika? Tam to už je komplikovanejšie. Doba pobytu je 1 rok + takzvaný travel month - čiže mesiac na konci, ktorý môžete využiť na cestovanie.
Ak sa Vám v USA zapáči, môžete predĺžiť o ďalší rok.

Okrem toho, že v Európe máte možnosť vybrať si rodinu sama, alebo sa zveriť do rúk agentúry, do USA sa legálne inak ako s agentúrou nedostanete.

Aj podmienky programu sú komplikovanejšie. Základom je mať aspoň 18 a v dobe odletu maximálne 26 rokov, maturitu, vodičák, čístý register trestov, byť slobodná/ý, a mať aspoň ako tak dobrú angličtinu.
Agentúr je viac, v ČR a na Slovensku sú najobľúbenejšie Student Agency spolupracujúci s AupairCare, Cool Agent spolupracuje s americkou AuPair in America a CuluralCare (má tu vlastné zastúpenie). Medzi týmito agentúrami sú rozdiely napríklad vo výške rôznych poplatkov, všetky konkrétne veci sú ľahko dostupné na ich stránkach.

Ja som sa rozhodla pre Cool Agent.
Takže čo všetko som musela absolvovať?
Dohodla som si stretnutie v pražskej pobočke, ktorá je priamo na Národní Tříde. Po krátkom rozhovore čo a ako, sme prešli na interview v angličtine. Nie je to nič katastrofické. Dostávala som otázky tipu - povedz niečo o sebe, o tvojej rodine, aký máš vzťah k deťom, aké máš skúsenosti s deťmi, ako často šoféruješ a podobne.
Potom sme prešli na osobnostný test. Je to test, ktorý bežne dostávate na pohovoroch. Nepamätám si to presne, ale bolo tam asi 100 otázok, na ktoré neexistuje správna odpoveď. Jednoducho si vyberiete to, čo sa na vás najviac hodí. A naozaj sa niet čoho obávať.

Ďalším krokom bola registrácia na stránkach americkej agentúry (teda po anglicky).
Vyplníte profil, informácie o sebe, množstvo odpracovaných hodín s deťmi, nahráte kópiu pasu a vodičského.
Samostatnou kolonkou sú referencie. Budete potrebovať minimálne 2 referencie starostlivosti o deti, ktoré nesmú byť od rodinného príslušníka a charakterovú referenciu, ktorú vám môže napísať napríklad kamarátka, učiteľka, opäť niekto mimo rodiny.
Okrem toho budete potrebovať potvrdenie o zdravotnom stave od lekára a aktuálny výpis z registra trestov.

Tiež musíte napísať Dear Family letter, kde sa predstavíte a poviete niečo o sebe. Budte kreatívny, konkurencia je vysoká, tieto agentúry zastrešujú stovky a tisícky dievčat z celého sveta, preto sa nebojte ukázať rodinám, prečo by si mali vybrať práve vás.
Potom nahráte niekoľko fotiek. Fotky by mali vyžarovať dobrú náladu. Prevažne by to mali byť fotky s deťmi, radšej vynechajte selfička alebo fotky z párty. Myslite na to, aký dojem by mali u rodiny zanechať.

A nakoniec. Musíte natočiť video (okej, počula som o pár dievčatách , čo video nemali a rodinu našli, ale podľa mňa na to hľadí väčšina rodín).
Video by malo mať tak 3 minútky. Povedzte niečo o sebe,nezabudnite na veľký úsmev a nadšenie.
Predpokladám, že nie všetci sú kameramani a režiséri, ale zvládla som to ja, zvládnu to všetci :D
Môžete si len sadnúť do kresla a spustiť svoje, alebo zapojiť kreatívneho ducha a viac sa s tm vyhrať. Inšpirovať sa môžete na youtube, kde ich je naozaj veľa - napríklad tu, alebo tu,

Keď budete mať všetko hotové, už neostáva nič né len čakať na schválenie profilu, ktoré vás posúva do tzv. maching procesu. Stávate sa viditeľný pre rodiny, ktoré vás budú kontaktovať.
O tom, v ďalšom článku :)

You Might Also Like

3 komentárov

 1. Super článek, já bych neměla odvahu odcestovat sama do neznáma :).
  Můj blog: Beauty by K.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. určite to je zo začiatku trošku strašidelné, je to normálne, mať strach z neznámeho. Ale keď už tam si, nie je to žiadna katastrofa, ľudia sú všade len ľudia. niekde síce lepší, inde horší, ale ja si vravím, že vždy sa dá vrátiť :) treba nazbierať len trosku odvahy, za tie nové zážitky a skúsenosti to určite stojí :)

   Odstrániť
 2. Super článek. Ale jsem fakt ráda, že zrovna Amerika mě v tomhle moc neláká. Moc věcí na mě. :D Navíc anglicky zas tak dobře nemluvím.

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť

INSTAGRAM

recent posts