Ako sa stať aupair v USA - matching/hľadanie rodiny

4:37
V minulom článku zameranom na aupair v USA som písala o formálnom postupe registrácie do agentúry a papierovačkách okolo toho.

Keď už budete mať túto nepríjemnú časť za sebou, čaká vás takzvaný matching, alebo proces vyberania rodiny. 
Vlastne vy si až tak veľmi vyberať nemôžete, pretože rodiny nevidíte. Oni však vidia vás, a tak vás môžu kontaktovať. Pridajú si vás na profil, kde o nich vidíte základné informácie, ako odkiaľ sú, koľko majú detí, nejaké fotky a esej, kde sa v krátkosti predstavujú. 


V drvivej väčšine prípadov vám rovno napíšu aj mail aby sa s vami dohodli na skype pohovore/rozhovore. A potom sa uvidí.
Môže sa stať, že na skvelú rodinu natrafíte hneď na prvý pokus, môže sa stať, že odmietnete aj 50 rodín a stále nič.
Rovnako môže nastať situácia, že sa vám rodiny budú ozývať každý deň, alebo naopak, že sa ozve jedna za týždeň, dva. Všetko záleží na vás. Ako dobre máte vyplnený profil, aké máte skúsenosti s deťmi, šoférovaním, a v neposlednom rade aj ako zaujme vaše video.


Pár zásad, na ktoré treba brať ohľad pri výbere rodiny: 1. ujasnite si, akú máte predstavu, čo čakáte od aupair pobytu? Zvládnete sa starať o deti na full time? A ešte dôležitejšie, chcete sa starať o deti? Toto je najdôležitejší bod, lebo áno, každý si povie, že deti sú v pohode, to vydržím, to dám. Ale v skutočnosti je to dosť namáhavý job, ktorý vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti, kreativity a zodpovednosti! 

2. urobte si zoznam toho, čo hľadáte (starať sa o bábätká, alebo tínedžerov, žiť vo veľkom meste alebo niekde v prírode?, vadia vám, či sú rodičia doma?,...) Podľa mňa je takáto predstava dôležitá, ale netreba sa jej držať zubami nechtami. Jednoducho preto, že dokonalá rodina nemusí nevyhnutne spĺňať všetky požiadavky, ale na druhej strane môže prísť rodina, ktorú budete vnímať ako "jedinú šancu", alebo ju vezmete z nutnosti. Preto je dobre mať predstavu, a potom si porovnať klady a zápory. Ideálne, keď žiadne zápory nebudú :)

3. koľkých požiadavok ste ochotné sa vzdať, ak by sa objavila super rodina (ktorej ale niečo z toho chýba?)

4. skype! pýtajte sa na všetko, hlavne deti, čo radi robia, čo radi jedia, či trávia čas von, dnu, či majú krúžky, ako ich vychovávajú, čo robia rodičia, keď deti neposlúchajú. Ako rodina trávi čas cez víkendy, ich koníčky. Auto - bude k dispozícii pre vás? Vlastná izba (poschodie alebo suterén?) - kúpelka. Váš voľný čas, večierka (či nejaká je alebo nie). Dobre je si zistiť, či môžete zostať doma, keď rodina pôjde na dovolenku (niekto s tým môže mať problém!)

5. skype s deťmi (nikdy nei je na škodu vidieť, do čoho sa púšťame :D)

6. rovnako vám môže rodina urobiť house tour cez skype :)

7. mali predtým aupair? Pýtajte si na ňu kontakt nech vám o rodine porozpráva viac.

8. buďte si svojim rozhodnutím isté

Uvedomte si, že nie je dobré sa sústrediť na určitú lokalitu. Jasné, niekto chce New York, iný Kaliforniu, lokalita je dôležitá, ale nie je všetko. A okrem toho, v USA je veľa skvelých miest, a na ostatné môžete ísť na výlet! A ak natrafíte na blbú rodinu, tak to ani lokalita nezachráni a budete len nešťastné. Na druhej strane, myslím si, že trochu na to prihliadať treba, pretože ak sa ocitnete niekde uprostred ničoho a bez auta, ste nahraní. Proste to skomplikuje život. Preto treba hľadieť na viac vecí a nie sa sústrediť na jednu. Hlavne dajte na dojem a intuíciu. Verte mi, že keď nájdete tú správnu rodinu, budete mať proste TEN pocit, že je tá pravá.

A nebojte sa im to dať vedieť. Ak máte záujem, ozvite sa! Konkurencia je obrovská, do programu sú prihlásené dievčatá z celého sveta!


A teraz konkrétnejšie. Ako tento proces prebiehal v mojom prípade? Ako dlho to celé trvalo?

Prvá rodina, ktorá sa mi ozvala, bola z Bostonu, tri deti. Ako prvé som vygooglila lokalitu, kde bývajú, a vôbec sa mi to nepáčilo. Nie je úplne dobré rozhodovať sa podľa lokality, ale na druhej strane, budem tam predsa bývať ROK! takže si chcem byť istá. Ale dala som tomu šancu a dohodli sme sa na skype.
Volali sme kratučko, len 25 minút. Vyzerali fajn, ale nebolo to to pravé orechové. Prekvapilo ma, že hneď povedali, že by boli radi, ak by to vyšlo! bože ako sa ja z tohto vykrútim.  Po hovore mi písali mail, že ma radi spoznali, mail mi napísala aj lokálna koordinátorka, a dokonca mi volali aj z americkej agentúry!
Na druhý deň som im napísala, že z toho asi nič nebude, lebo bla bla bla. Reakcia z ich strany žiadna! No čo.

Rodiny sa ozývali ďalej. Väčšinou to boli rodiny, kde HM bola tehotná. To som nechcela v žiadnom prípade. Alebo kde jeden z rodičov robil z domu. Ani z toho som nebola nadšená. A keď už prišla super rodina, chceli, aby som začala až v máji. To je pre mňa strašne neskoro.

Aj keď som nechcela rodiny, kde boli úplne malé miminká, dohodla som sa na skype s jednou takou. HM bola strašná sympaťáčka, miesto kde bývali sa mi veľmi páčilo, ale bolo tam veľa mínusov. Takže zase nič.

Ďalšia rodina, s ktorou som volala bola opäť z Bostonu. Tri deti, dvaja chlapci a jedno 6 mesačné dievčatko. To by šlo. Z fotiek vyzerali super a ja som mala konečne dobrý pocit. Ten sa vytratil po prvej minúte na skype. Prišli mi hrozne strojení, úplne iná povaha, ako som ja. Pracovná doba by ale bola super, len do 15:00. Avšak žiadne auto, spoločná kúpelňa... Hlavne bolo na prvý pohľad vidieť, že nie sme na jednej vlne. Takže aj túto rodinu som odmietla. 

Rodina č. 4, s ktorou som volala, je rodina z Washingtonu D.C. (respektíve predmestia 15 minút odtiaľ). Volala som s HM, hrozne milá osoba, sympatická, rozhovor nebol strojený. 3 deti, dve dievčatká a 1,5 ročný chlapček. Do USA sa presťahovali len v lete z UK. Okrem toho majú aj dom na pláži, kde v lete a na jar trávia veľa času. Jediným (a obrovským!) mínusom bolo, že HP robí z domu. A to bola moja jediná podmienka, čo naozaj NECHEM! :D
Dohodli sme sa ešte na jednom skype, kde mi ukáže deti. Mám o čom rozmýšľať.

Na druhý deň som mala skype ešte s jednou rodinou, ktorá má len jedno dieťatko a dvoch psov ♥. Boli fajn, ale nie až tak fajn ako tá rodina predtým. Takže nič.

O dva dni sa mi ozvali etše dve rodiny. Obe z Californie, jednu som ale odpísala hneď (dve deti, a v eseji mali uvedené, že chcú pomoc aj v noci, keď sa jedna z nich zobudí - načo majú rodičov!!!). Tá druhá vyzerala dokonale. Dve deti, dievča 10 rokov a 1,5 ročné dievčatko. Bývali v Berekely, majú loď (čo ja milujem ♥), mala by som auto atd. atd.
Nastal zmätok. Musela som napísať rozhodnutie rodine z DC, rýchlo som písala teda tej z Cali, či chcú skype. Chceli, ale nejak to nevyšlo. Technická zrada :D A medzitým, ako sa to vysvetlilo, som sa teda dohodla na match s rodinou z DC. Vyzerajú fakt milo. Sama som zvedavá, ako to pôjde. Držte palce :) 

Celkovo to bol dosť vyčerpávajúci proces a som rada, že je to za mnou! 


Suma sumárum. 
Do matching procesu som sa dostala 7.12.2016. 
Matchla som sa 13.1.2017
Ozvalo sa mi 19 rodín
Skypovala som s 5 rodinami
Mohlo to trvať oveľa dlhšie, aj kratšie. 
Odlietam 20.2. a hrozne sa teším.

You Might Also Like

3 komentárov

 1. Jsi spokojená s výběrem nakonec? Na co se těšíš nejvíce? :))

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, ano som spokojna 😊 teda v ramci moznosti. Ja si myslim, ze isty si clovek moze byt az po prichode, nikdy podla mna nevies na 110% do coho ides.. ale tesim sa, dokonca aj na deti,na cestovanie samozrejme a celkovo na zmenu 😊

   Odstrániť
 2. To zní sice strašně složitě, ale taky strašně super �� Přeju ti, aby bylo všechno v pohodě.

  OdpovedaťOdstrániť

INSTAGRAM

recent posts