Ako si užiť Rím na 120% (tipy, triky a najlepšia zmrzlina v celom Ríme!)

23:27
Všetky cesty vedú do Ríma - a chvalabohu! 
Nech sa páči, môj rímsky zážitok a všetko, čo by ste nemali vynechať. Rím to nie je len Koloseum!
Ak chcete vedieť kde na najlepšiu zmrzlinu v celom Taliansku,  čítajte! 
Môj výlet do Talianska bol taký nečakaný, že som tomu nemohla uveriť ani niekoľko dní po návrate.
Letenky som kupovala predražené jak sviňa dva dni pred odletom, ale na šťastí mi to neubralo. 
Idem do Ríma, moje asi najvysnívanejšie mesto na celom svete (asi to bude nejaká choroba, ale noačo!)
Ako je už o mne známe, tak sa chtiac, či častejšie nechtiac, dostanem na také miesta, ktorým sa každý normálny človek oblúkom vyhýba. Ale aká by to potom bola nuda! 
Vďaka tejto mojej záľube sa okrem na rôzne pochybné miesta a getá mnoho krát dostanem aj na tie kúzelné, objavím čarovné uličky, skvelé obchody a čo je najviac, dobré jedlo! 


Keď som konečne do Ríma prišla, v škaredom prehriatom aute z Pisy, moje nadšenie opadlo. 
Nič extra len autá a ulice. Na hlavnej stanici Termini nie je nič romantické ani pekné (toto si prosím zapamätajte). 
A preto som si jej okolie vybrala za moje prechodné bydlisko na najbližších 5 dní. Haha. 
Cestou k hostelu mi nebolo všetko jedno. Na internete som síce čítala, že táto časť mesta je posiata grafitami a divnými ľudmi, ale grafity sa mi páčia a divní ľudia sú predsa zaujímavý. Kombinácia ceny a kvality zaručila jednoznačný výber. 
Ale sfetovaní bezdomovci, to už nie. Navyše to ani nebolo Taliansko. Skôr mix nejakej indočíny. 
Keď som konečne našla dvere hostela, práve vchádzalo nejaké dievča, ktoré ma varovalo, aby som neostávala von sama po zotmení. Jes :D 
Z interiéru som bola viac než prekvapená, s fotkami na booking.com to nemalo absolútne nič spoločné. Ale že vôbec. Nedostala som ani len kľúče od izby. Ale za to ma jeden z indických majiteľov ponúkol škaredou zapáchajúcou šupinatou rybou, ktorú sa práve snažil v hrnci ukuchtiť :D 
Takže začiatok na jednotku. 
Radšej som sa rýchlo vyparila. 

Takže Rím na 120%


Verejná doprava. 
Tá je v Ríme veľmi biedna - len dve trasy metra (našťastie na tie hlavné miesta vás odvezie) a autobusy. Na Ríme je super to, že sa všade dostanete peši. Ja som metro používala len minimálne, možno 4 krát za celý pobyt. Inak môžete využiť autobusy, ale naozaj sa viac oplatí kráčať. Objavíte tak tie najkrajšie uličky.

Rím zadarmo.
V prvú nedeľu v mesiaci môžete v Ríme navštíviť mnoho miest úplne zadarmo. Davy sú tu každý deň, takže sa to určite oplatí. Nazaujímavejšie  na zozname je určite Koloseum a Forum Romanum.
Poslednú nedeľu sa zadarmo dostanete do Vatikánskych múzeí.
Vatikán.
Námestie a bazilika - určite príďte skoro. A zistite si, či v ten deň náhodou nie sú bohoslužby. Ja som síce skoro išla, ale dnu som sa práve z tohto dôvodu nedostala. Musela som teda prísť poobede, a počkať asi 2 hodiny v rade! Ďalšiu hodinu som čakala v druhom rade, pretože som sa chcela ísť pozrieť hore do kupoly. Odporúčam ísť peši po schodoch a nie výťahom. Je to zážitok, 510 schodov.
Trastevere.
Najkrajšia časť Ríma. Z Vatikánu rovno popri brehu Tiberi (aaah keď som tam tak kráčala, cítila som sa ako vo filme La Grande Belezza - treba vidieť!-), šup do týchto nádherných uličiek. Menej turistov, lepšie jedlo, krásne kostoly, a dokonalá talianska atmosféra. Okrem toho dizajnérske obchodíky, dokonca aj taký, v ktorom si môžete kúpiť čas! A čo je lepšie ako zapadnutý antikvariát s krásnym talianskym predavačom - nič haha.  


obchod s časom, vidíte to? :)Piazza di Spagna, Piazza Navona, Pantheon, Anjelsky hrad a  Fontana Di Trevi - základ, ktorý by ste v Ríme nemali vynechať. 
Pantheon je niečo neskutočné, takmer 2000 ročná stavba, ktorá je dokonale zachovaná. Miesto s neskutočnou energiou.
A Fontana Di Trevi vám určite vyrazí dych. Ja som vôbec nevedela, čo čakať. Nepozerala som si žiadne obrázky na internete a o to viac som bola nadšená.Španielske schody - väčšinou sa na nich povaľuje kopec turistov, akurát ich rekonštruovali
Pamätník Viktora Emanuella II. (Altare della Patria), Kostol Santa Maria in Aracoeli a nekonečné skochdy do neba.
Cestou od kolosea, popri Forum Romanum sa dostanete k majestátnemu pamätníku, ktorý má symbolizovať zjednotenie Talianska. Nádherná stavba z bieleho vápenca mi vyrazila dych. Je naozaj prepracovaná do detailov a z hora si môžete užiť krásny výhľad na rušné talianske ulice. Hneď vedľa sa nachádza kostol, ku ktorému musíte vyšlapať 124 schodov. Dosť no. Ale ešte viac je to pre také talianske paničky, ktoré sa hore v dlhých šatách ponáhľajú na svadbu. A zrovna na jednu takú typicky taliansku nóbl svadbu som sa pozvala. Kostol bol nádherný, nevesta mladá a krásna. Ženích už taký mladý nebol, ale o to viac to celej situácii dodávalo taliansky šmrc :D
moja tučná talianska sbadba
Najlepšie gelato v celom Ríme
Tu to je úplne jednoznačné. Ako som na začiatku článku písala, že štvrť v okolí stanice Termini je hrozná, strašidelná a špinavá, tak to všetko platí. A keď ma večer cestou domov na ulici zastavil podivne vyzerajúci okoloidúci a podelil sa so mnou o tajomstvo najlepšej zmrzliny v celom Ríme. Mala by byť najlepšia v Ríme, ak aj nie na celom svete, a len o ulicu ďalej. Jasné, že som neverila. Logicky. Čo by tam asi tak hľadala. 
Radšej som zrýchleným krokom odišla do bezpečia mojej izby. A tam som stretla spolubývajúcich (ktorý boli super super super), ako sa práve chystajú na gelato. Tak som sa pridala. A páááni. Asi milión príchuti. S "pannou" čo je najľahšia šľahačka, akú si viete predstaviť.Obrovským plusom je cena, pretože za až smiešnu cenu (okolo 2 eur) dostanete toľko zmrzliny, že ju budete mať problém zjesť. Tým miestom je Gelateria Fassi, ktorú nájdete kúsok od metra Vittorio Emanuele (
Via Principe Eugenio, 65, 00185 Roma).
Budem im robiť bezplatnú reklamu do konca života :D

Venchi - tiež jedna z vynikajúcich zmrzlinárni, blízko Piazza di Spagna
Dokonalé espresso a lacné víno, ktoré nie je čučo. 
Víno a dobrá káva. Posledná kvapka, ktorá chýba v dokonalosti. Teda v Taliansku nechýba. Kým v Paríži zaplatíte za kávu 8 eur, v Ríme si ju vychutnáte za euro. Pite kávu ako pravý talian, na bare, na stojáka. Ak si sadnete, spravidla vám naúčtujú viac. A to víno. Verte mi, že ani z flašky za 2-3 eurá nebudete sklamaní. Overené ľudmi mnohých národností, ktorí išli po jednu fľašku, kúpili ich 5 a nezostala ani kvapka.:D 


Lacné ale dobré. 
Ak vás prepadol hlad, nejedzte v predražených turistických reštauráciách. Dostanete treto-triednu kvalitu za trojnásobnú cenu. Zatúlajte sa do uličiek a verte, že neoľutujete. 
Len o uličku ďalej od Colosea, vo štvrti Monti sa nachádza poklad menom Pasta Chef - Street Food Gourmet. Táto mini reštaurácia len s pár stolíkmi a barovými stoličkami je dôkazom toho, že k úspechu stačí "len" vynikajúce jedlo. Najlepšie cestoviny, aké som v živote jedla. Keďže sme sa nechceli tlačiť s ďalšími hladnými krkmi vo vnútri, zobrali sme si take away a najedli sme sa na schodíkoch fontáni na námestí La Piazza Della Madonna die Monti. Dokonalosť. 
Po dobrom jedle môžete v štvrti Monti zmehnúť na kávu alebo na koktail do jednej z mnohých hipsterských kaviarní (napríklad 2Periodico).


Bonus - ušetrite na vode. 
Rím je super. A okrem toho si môžete zadarmo načapovať vodu z fontánok, ktoré sú na každom kroku.   Toto určite nie je všetko, čo sa dá v Ríme vidieť alebo robiť. Už známe- "Rím nebol postavený za deň" platí, a takisto platí, že na Rím má čo ponúknuť. Pre každého. Či už milujete históriu, ste veriaci, alebo máte radi dobré jedlo, dobré víno a najlepšiu kávu na svete. Ženy si určite prídu na svoje. Nie len vďaka butikom s najlepšou svetovou módou, ale aj švárnym talianskym ragazzom. Rím je balzam na dušu. 

Tak čo? Pridáte si Rím na tohtoročný cestovateľský zoznam? Spríjemnite si pobyt, a získajte zľavu 725 českých korún (okolo 25 eur) na ubytovanie cez Airbnb. Akcia platí celosvetovo (nielen v Ríme :) 

You Might Also Like

3 komentárov

  1. Ach, krásné fotky! V Římě jsem byla v červenci a hned bych se vrátila, bylo to úplně skvělé! Děkuji za krásné nostalgické připomenutí :) Bydleli jsme hned vedle Termini a jelikož jsme přijeli vlakem asi v 11 večer, byl ten příjezd (z kouzelných a klidných Benátek) takový hodně rozpačitý, ale nakonec žádný problém, ani večer, a dojít se dalo všude, jeli jsme metrem snad jen do Vatikánu.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Řím je moje srdcovka. Byli jsme tam s rodinou dva roky zpátky a úplně jsem si to tam zamilovala. Měla jsem tam ty nejlepší lasagne na světě, poznala úžasnou kulturu a viděla staré památky a kouzelné uličky. Už si nepamatuji, kde ty lasagne byly, ale byly vynikající. A ta obsluha! A dokonce uměli česky. Trošku. A byli z nás, čechů, úplně nadšení :D Obzvlášť proto, že já i taťka vypadáme spíš jako italové. Bylo to pro ně překvapení zjistit, že nejsme :D
    Vatikán mě moc nebavil. Ale Řím sám o sobě je natolik kouzelné místo, že se tam musím vrátit. Také i proto, že když jsme am byli tak zrovna opravovali fontánu.

    OdpovedaťOdstrániť

INSTAGRAM

recent posts