Prečo stojí španielska Valencia za návštevu?

17:41


Plánujete navštíviť Španielsko?  Madrid nemá more a do Barcelony chodí predsa každý. Chcelo by to alternatívu. Čo tak mesto, so skvelým počasím, teplým morom a pamiatkami, ktoré vás nebudú nudiť. 
350 kilometrov smerom na juh od hlavného mesta katalánska sa nachádza menej známa, ale rovnako nádherná Valencia. Nebudem porovnávať. Pretože netreba. Všetky spomenuté mestá sú výnimočné niečím iným, a obdve sú krásne. Ale prečo potom cestovať 350 kilometrov navyše? Tu je Milión plus jeden dôvod, prečo navštíviť Valenciu:

1. Malé mesto, ale nie až tak malé, aby ste sa tam nudili
2. Nádherná architektúra3. Nie je to kópia Barcelony


4. Menej turistická, viac autentická5. Skvelé, naozaj božské jedlo (asi najlepšie, čo som v Španielsku jedla!)


6. Paella. Bod sám o sebe, pretože paella pochádza z Valencie, a bol by hriech si ju tu nedať. A že či stojí za to!

7. Pláž Malvorossa, teplé more, mnoho skvelých reštaurácií, všetko v jednom.8.  Mesto umenia a vedy - jeden z mestských unikátov. Komplex budov, ktorý vás očarí nielen z vonka, ale určite aj z vnútra. Nachádza sa tu napríklad planetárium, oceánografické múzeum a dokonca aj opera!9. Katedrála. Tá o sebe dokonca tvrdí, že v sebe ukrýva Svätý grál. 
Autentický, či nie, je sa na čo pozerať.
10. Jardins Del Turia

1
11. Bike friendly - Valencia je aka stvorená na bicyklovanie. 
Za pár eur si môžete požičať bicykel a brázdiť ulice. Jednoducho sa dostane 
na pláž aj k Ciutat de les Arts i les Ciències. A vôbec všade navôkol. 12. Central Market - najčerstvejšie ovocie a zelenina v meste


13. Valencia je historické, ale naozaj trendy mesto. Na každom rohu nájdete štýlové                                                 kaviarne, bary a reštaurácie.

14. Veľa mladých, veľa starých, veľa detí a veľa dospelých. 
Na uliciach stretnete ľudí každého veku. A je úplne jedno, že je 11 hodín večer. 
Proste to tu žije. Mesto dýcha a ulice sú plne spkojných a umievavých ľudí. 


15. Sme v Španielsku, takže nočný život! a 16. štvrť Ruzafa


Aká bola Valecia pre mňa? 

Slnečná, voňavá, chutná, očarujúca a farebná. 


Cestovali sme s mojou najmilšou cestovateľskou partnerkou z Barcelony. Cez stránky Blablacar sme si najšli šoféra (z ktorého sa vykľul môj budúci manžel - no skoro, ale bol super! haha). Super cesta, lepšie ako zatuchnutým autobusom. Ubytovanie. Viem, že toto je pre každého iné. Mne sa páči všetko, čo je lacné, relatívne čisté, bezpečné a je tam posteľ. A sprcha. Sprcha je dôležitá! Takže sme vybrali ten najlacnejší hostel, aký bol k dispozícii. A dobre sme urobili. Boli sme PRIAMO v centre. Od veľkého námestia La Plaza de la Virgen nás delila jedna ulička. Ubytovanie sme našli jednoducho, cez stránky Booking.com. Meno hostela je Center Valencia Youth Hostel. Jednoduché, ale dostačujúce ubytovanie pre nenáročných. 

Ak patríte k tým, čo majú radšej súkromie, využite. AirBnb. Vo Valencii je ponúk na ubytovanie celá kopa a ceny sú viac než dobré! Ak chcete ušetriť, použite tento link, a dostanete zľavu až 28 eur. (Či už vo Valencii alebo kdekoľvek inde na svete).

V meste sme strávili tri dni. Stihli sme naozaj všetko. Dobre sa najesť, obísť všetky pamiatky, parky. záhrady, dať si Plžeň na pláži aj paellu v reštaurácii. Jedli sme slimáky, aj tie najlepšie krokety. Pili sme sangriu a užívali sme si dovolenku plnými dúškami. 

Na jeden celý deň sme si požičali bickyle. A to bolo vôbec najlepšie rozhodnutie celého výletu. Prešli sme tak celé mesto, ušetrili sme hromadu času a precvičili sme naše staré telá. 

                                                        Valencia of the beaten path 

Ako som už spomínala, bývali sme v najlepšej (nimimálne pre turistov) časti mesta - štvrti La Carmen. Aj napriek tomu, že je medzi turistami najpopulárnejšia, stále si dokáže zachovať svoju autenticitu. 

Ak však patríte medzi takých cestovateľov, ktorí sa neuspokoja len s klasickým Top 10 atrakciami vo Valencii, určite nevynechajte od centra vzdialenejšiu štvrť Ruzafa. Jej povesť sa rýchlo mení z nebezpešnej na niečo, čo by dnešný hipser nazval hip urban neighborhood.  V skrate, je to spleť ulíc, kde miestni mladí žiju svoje životy. Z kaviarne do kaviarne, z baru do baru, z jedného trendy vintage butiku do druhého. 
Ruzafa je bydliskom Cafe Ubik, kaviarne spojenej s kníhkupectvom, kde si môžete dať brunch alebo odštartovať deň s pohárom vína v ruke. Áno, sme v Španielsku a tu sú takéto veci povolené!  
Jardin Urbano je ďalšia kaviareň, ktorú nevynechajte. Tento excentrický priestor bol pôvodne kvetinárstvom a to sa podpísalo na celom koncepte. 
Tri dni ubehli ako tri sekundy a bol čas sa vrátiť domov, čo pre mňa znamenalo kúsok od Barcelony. Znova sme využili BlablaCar a znova som si našla manžela. V Španielsku to nie je žiaden problém, kedže chlapov tam majú špičkových! :D Keďže aj Zuzka mala naňho zálusk, dohodli sme sa, že sa ho vzdáme, aby sme si nepokazili kamarátstvo, a zostali sme slobodné. No ale dosť bolo srandy! 

You Might Also Like

1 komentárov

  1. Valencie je jedno z mála měst, které jsem ještě ve Španělsku nenavštívila. A přes tvé fotky mě to moc mrzí. Fakt krása :)
    Ejnets v Lisabonu
    Zajímá tě cestování? Přidej se do naší skupiny pro Czech Travel Bloggers TADY :)

    OdpovedaťOdstrániť

INSTAGRAM

recent posts