Knižný tip: Everything everything - Nicola Yoon

8:52
Viete, čo najviac milujem na Amerike? Prekvapivo, ich knižnice! Majú všetko. Úplne všetko, na čo si len spomeniem.

Knižku Everything Everything, ktorú napísala Nicola Yoon som si z regálu zobrala úplne neplánovane. V náručí som niesla ďalších asi desať titulov a náhodou som ju zbadala pri potulovaní sa medzi regálmi. Názov mi niečo hovoril, myslím, že túto knihu sfilmovali a film je práve v kinách, pomyslela som si. Šup, a už bola na kope kníh, ktoré som sa chystala odniesť. Veď prečo nie,  uvidíme, uvidíme. 

A verte mi, že som viac než rada, že som ju tam nenechala len tak ležať.

Spoiler alert: “Everything's a risk. Not doing anything is a risk. It's up to you.”Nakoniec som ju zhltla na jedno posedenie. Je to príbeh o veľmi špeciálnom dievčati Maddy, ktorej choroba jej nedovoľuje vyjsť z domu. Je alergická na svet. Vážne na svet! Nikto nevie presne povedať, čo konkrétne môže stlačiť spúšť a spôsobiť to najhoršie. Smrť. Môže to byť čokoľvek. Jedllo, slnečné lúče, alebo len jednoduchý kontakt s ľudmi.

Madeline, mimochodm má 18, žije ako princezná zvretá vo svojej veži. Nikdy nebehala bosá po tráve, nikdy necítila vônu stromov a kvetov, ani len vánok vetra na svatnej koži. Namiesto čerstvého vzduchu v prírode dýcha vzduch perfektne čistý, o ktorý sa postaralo množstvo filtrov v ich dome. 
Dobrodružstvá sukotčného sveta, ale aj tie, pred bežhného človeka celkom obyčajné veci, prežíva Madeline len prostredníctvom kníh.

Na tejto knižke sa mi páči, ako sa autorka s nami čiteteľmi hrá, manipuluje nami a darí sa jej tak odviesť pozornoť od hlavnej príčiny, prečo vlaste Maddy môže byt v kontakte len s jej mamou a sestričkou, ktorá denno denne prichádza k nim domov aby sa o ňu starala. 


Ak by som male knižku opísať len jedným slovom, to slovo by bolo krásna. Krásna od užastného obalu až po vonkajšiu krásu Maddy. Krásne sú dialógy, krásna je láska, ktorú Maddy zažíva. Láska. Samozrejme tá tu chýbyť nemôže. Ale zabudnite na klišé, aké najdete v každej druhej YA romantárni. 

Ollie, chlapec do ktorého sa Madeline zamiluje, sa prisťahuje do domu oproti. Jeho rodina má len ďaleko od  tej perfektnej. Otec je alkoholik, doma sa stále hádajú a výnimnkou nie su ani bitky. 
S Madeline začnú komunikovať prostredníctvom emailov a častokrát strávia online celé noci. 

“You're not living if you're not regretting.” 

Láska, s ktorou sa v knihe stretneme je samozrejme láska medzi Maddy a Olliem. Druhým typom je láska rodičovká, láska matky k jej jedinej, milovanej dcére, ktorú sa snaží ochrániť pred svetom tam vonku za každú cenu.
Matka prišla o svojho manžela a Maddynho malinkého brata v strašnej autonehode. S takouto stratou sa vyrovnáva celý život. 

A kôli láske sú ľudia schopný robiť šialené veci. Dokonca sa neboja riskovať. Riskovať všetko. Riskovať život. 

Knižka Everything Everything, alebo po slovensky Láska stojí za všetko nie je žiadne literátne veľdielo. Ale číta ja jednoducho a ľahko, má zaujímavý a prekvapivý dej, nie je to žiadne klišé, ako mnohé knihy, ktoré spádajú do tejto kategórie. Dialógy sú zaujímavé, vtipné, prirodzené a dej je miestami veľmi prekvapivý. 
Jediné, čo ma mrzí, je oblálka slovenskej verzie, ktoré sa im naozaj nepodarila. Ilustrácia na anglickom originály je podľa mňa pekná, svieža a hravá. 

“In my head I know I've been in love before, but it doesn't feel like it. Being in love with you is better than the first time. It feels like the first time and the last time and the only time all at once.” 

Knižku odporúčam všetkým beznádejným romantikom. A tiež ich rodičom. Myslím, že každého ľahko chytí za srdce. 

Chete viac? Sledujte ma na instagrame, kde pridávam nielen fotky knižiek, ale aj tie cestovateľské, momentálne z NYC! Už za chvíľu sa chystá o niečo väčšia exotika, tak sa bude na čo pozerať :)

You Might Also Like

0 komentárov

INSTAGRAM

recent posts