Minirecenzia knihy Marťan - Andy Weir

9:30
Americké knižnice si zaslúžia článok plný chvály. Ponuka kníh, ktoré tu nájdete je naozaj fenomenálna. 
Tentokrát som ulovila knižku Marťan od Andyho Weira. Už som ju mala nejakú dobu v ipade ako ebook, ale ebooky čítam naozaj len vo výnimočných prípadok nádze. Niet nad papierovú knihu, do ktorej si môžete spokojne zaboriť nos haha!
Samozrejme, priniesť si knižku z knižnice domov je len polovičná výhra. Marťan ležal na mojom nočnom stolíku nejaký ten piatok. A veru, skoro som ho neprečítaného vrátila! 

Našťastie som si povedala, že bez toho, aby som do nej aspoň nazrela, ju predsa nemôžem vrátiť. A páni! Po prečítaní prvej stránky som ju už z ruky nepostila. Nakoniec som čítala celú noc, lebo som nebola schopná zaspať bez toho, aby som vedela, ako to celé dopadne. 

Nech s páči, moja mini recenzia na knihu Marťan! 


Marťan, ako sa dá z názvu tušiť, je príbeh o austronautovi, ktorý omylom uviazne na Marse. Bez akejkoľvek možnosti spojisť sa so Zemou. Zo zásobami, ktoré mu vystačia na 30 dní (Ono to bolo o niečo viac, pretože zásoby, ktoré mal k dispozícii boli zásoby pre celú posádku, stále však menej ako jeden rok - prečo je to málo, čítajte ďalej!)

Kniha je zaujimává a netradičná v tom, že všetok dej sa odráža na pravivých vedeckých faktoch. Fyzika, matematika a chémia hrajú dôležitú úlohu. A tí z vás, ktorý týmto oborom zrovna nefandia, neprestávajte čítať! Autor všetko popisuje takým bravúrnym spôsobom, aby mal z toho aj obyčajný smrteľník, ktorý zrovna nepracuje pre NASA stopercentný čitateľský zážitok.

Hlavná postava. Uhmmmm. Takto nejak si predstavujem hlavú postavu. Mark je inteigentný, vtipný, pohotový a nerozhodí ho ani fakt, že je sám uveznený na Marse. Jeho posádka si myslí, že zomrel počas búrky, ktorá ich prinútila núdzovo a predšastne opustiť Mars. Vo filme, ktorý bol podľa knihy natočený ho hrá Matt Damon a za to má ďalšie plus!

Najbližsia misia, ktorá mala na Marse pristáť a potencionálne ho zachrániť, mala príť o 4 roky. 4 roky! On mál zásoby len na niekoľko dní. Avšak, ako som už spomínala, pomocou čárov márov s matematikou a chémiou a veľkou dávkou vynaliezavosti Mark vydrží, ako tie 4 roky na Marse preži. Spomínala som už, že je to austronut - botanik?
Načo by mu boli ale vedomosti z botaniky dobré na planéte, kde nič nerastie. Ale naozaj? Mark je viac než vynaliezavý. A odradiť sa nedá ani nespočetnými neúspechmi.

Mark v podstate funguje na postupke: vymyslieť dokonalý plán, zrealizovať plán, plán perfektne funguje až do momentu, kedy niečo vybuhne, zhorí, alebo sa pokazí. Vtedy si Mark z chuti zanadáva, chvíľu si myslí, že je úplne v "keli" a o ďalšiu chvíľu príde s lepším plánom. Rozhodne nie je typ, ktorý by sa vzdal na prvý pokus. 


Najviac sa mi na postave Marka páčilo, že viac času venoval na kritizovanie hudobného vkusu kapitánky posádky, ktorá na Marse nechala USB plné disko hudby z 80. rokov, ako lamentovaniu nad celkom závažnou situáciou, v ktorej sa ocitol. 

Keďže pre NASA pracujú supermozgy planéty, a veru, nie su žiadné béčka, netrvá dlho, kedy si na snímkach zo satelitov všimnú, že Mark nie je mŕtvy a zomrieť sa nechystá. Aspoň v najbližšom čase nie. A keď za vami stoja tí napojovolanejší, vaša situácia je značne jednoduchšia.
Pre NASU, ale aj pre celý svet o bol nesmierny šok, že Mark je stále nažive. Všemocne sa mu budú snažiť z tejto šlamastiky dostať, ale či sa mu podarí prežiť na planéte, kde nič nežije, to je v konečnom dôsledku len a len na ňom. 

Verím, že táto perfektne napísaná, napínavá kniha, ktorej dej sa odvíja na základe fyzikálnych zákonov a chemických reakcií vás pohltí tak ako mňa. 100% odporúčam všetkým nadšencom, a s čistým svedomím môžem povedať, že aj odporcom sci-fi. 


You Might Also Like

0 komentárov

INSTAGRAM

recent posts