Dovolenka v Karibiku

9:23
Zaslúžená dovolenka.

Po takmer pol roku strávného v kolotoči starostilovosti o deti a zápasením s bláznivými americkými pubertiakmi je dovolenka nutnejšia ako soľ. Po dlhých špekuláciách o výbere správnej dovolenkovej destinácie sme sa rozhodli pre Portoriko. A koncom augusta som sa na niekoľko dní presťahovala do karibského raja. Deň prvý - odlet. Lety z New Yorského JFK meškali, a jediné potešenie sme našli v letiskovom bare, ktorý mimochodom nebol vôbec lacná sranda.Do San Juan, hlavného mesta sme prileteli ráno o 7 a privítalo nás počasie, aké na dovolenke naozaj nechcete. Dážď. Ale nie obyčajný dážď. Monzún. Oh bože, to je snáť vtip. Ale veru nebol. August je mesiac, kedy monzúnové dažďe v karibiku nie sú žiadnou výnimkou, ale skôr pravidlom. To sme samozrejme pred tým vedeli, ale nejak sme sa modlili, že nás to obíde. Našťastie, po chvíli sa vyjasnilo a my sme zase boli plný nádeje na slnečné dni.Z letiska sme sa dopravili do miesta nášej portorickej adresy, a keďže sme prišli o niekoľko hodín skôr pred možným check-inom, na chvíľu sme sa stali bezdomovcami. Našťastie, na pláž to bola len minútka, a do miestneho lokálu minútka opačnou stranou.
Opäť sme zvolili ubytovanie cez AirBnb, ktoré patrí medzi moje najobľúbenejšie. Nie som totižzo veľký fanúšik veľkých hotelov, ktoré nemajú žiadny genius loci. Radšej ako v luxusnej hotelovej izbe budem bývať v malinkom apartmáne, kde sa môžem stretnúť s portorickými susedmi a prehodiť s nimi pár slov po španielsky. (Pri rezervácii ubytovania možete využiť tento link, a okrem skvelého zážitku dostanete aj zľavu až 28 eur! Nie len v Portoriku, ale po celom svete:)Keďže na ubatovanie sme museli pár hodín počkať, zobrali sme teda všetko, čo sme vlastnili na pláž. Jednoducho sme nemienili premárniť ani deň našej dovolenky. Pláž, to bola jedna nádhera. Nikde nikto. Žiadny turisti - výhoda cestovania mimo hlavnej turistickej sezóny. 
More krásne, vlny vysoké. 
Milujem more. Milujem pláž. Poznáte ten prvý pocit, keď pod dlhšej dobe prídete na pláž a nechtete nič iné, len sa ísť čo najskor ponoriť do vĺn? Ja proste nikdy neviem odolať, a verím tomu, že mi toto nadšenie zostne na celý život. Už sa vidím o iekoľko rokov, ako babka pomaly cupkám do mora :D
Long story short. Slnko svietilo. Potom prišiel monzún. Zase svietilo slnko. My so všetkými vecami na pláži. Všetko komplet mokré, ale aspoň je sranda. Z pláže odchádzame ako černévné raky, niekto si pomýlil opaľovací krém s obyčajným? Ah prečo ja???

Deň druhý. 
Nemáme auto, a Portoriko to je taká amerika na ostrove. Bez auta ani ranu. Ideem do krásneho hotela, kde si požičime auto. Celý deň prší ako blázon. Deň trávime v hotelovej hale, kde je asi 15 stupňov. Klimatizáciu tu naozaj majú radi.

Večer sme sa rozhodli preskúmať Viejo San Juan. Historickú časť mesta, s nádhernou achitektúrou a úžastnou atmosférou. Zaujímavou časťou je štvrť La Perla, ktorá je od starého San Juan odizolovaná múrom. Miestni tvoria komunitu, ktorá má stvoje územie naozaj rada. Ak ste dostatočne odvážni, môžete sa ísť zatúlať medzi jej uličkami. Portorikánci však radia nechodiť v noci a tiež sa zbytočne neukazovať.

 La Perla sa stala slávna hlavne kôli klipu pesničky Despacito! Áno, celý klip sa natáčal práve tu, a tiez v bare La Factoria, do ktorého sme nevedomky zablúdili, a až potom som sa dozvedela, že miesto dokonalých koktejlov je vlastne ten slávny bar z klipu! 

La Perla z diaľky
La Perla z blízka :D
a znova, strechy domov v La Perla
no toto už nie je La Perla :D 

Na večeru nás k sebe do svojho baru stiahol priamo jeho majiteľ rovno z ulice. Ajo del pais je tá pravá reštaurácia, ak hľadáte autentickú portorikánsku kuchyňu. A hudbu. Jedlo bolo fantastické, v podstate sme nevedeli, čo sme si objednali, ale zhltli sme to ako dravé. Po americkej strave to bolo nebíčko v papuľke. Navyše nám  k tomu dvaja sympatickí páni hrali na gitarách a spievali po španielsky. A to lacné a dobré pivo. Majiteľ bol super srandista, vytiahol nás tanocovať (hmm starý šibal:D), potom nam ponalieval kokosový likér (nič moc ale :D) no a potom sme bohužiaľ museli ísť domov. Kebyže môžem, tak v tom bare stávim celú dovolenku :D

Deň tretí sa niesol v znamení zatmenia slnka. Ráno sme sa vydali do jediného dažďového prelesu na území USA (Portoriko je ich teritórium). Bola to jedným slovom nádhera. Krásne kopce, všade vodopády, palmy, a neskutočné výhľady.Štvrý deň sme prebrázdili ostrov od hora nadol. Objavili sme nádherné pláže, kde sme boli sami. Nikde ani nohy. Niektoré z tých pláží boli len tak popri ceste, k iným sme museli liezť cez džunglu. Ale aj to stálo za to, pretože v takej tropickej krajine, akou portoriko je, sa máte vždy na čo pozerať.

Nakoniec sme ešte pred západom slnka stili vyliezť na útes s majákom, odkiaľ bol výhľad takmer dokonalý. Takmer preto, lebo ho zastienil roj komárov, ktoré nás dohnali k úteku späť do auta.
Piaty deň sme vyhradili na ostrov Culebra. Ráno sme si privstali, aby sa nám ušli lístky na trajekt. Po hororových skúsenostiach s portorikánskou verejnou dopravou, o ktorých sme sa dočítali na trip advisore, sme nič nechceli nechať náhode. V recenziách sa písali doslova, ak máte viac času ako peňazí, zoberte si ferry. Ak máte viac peňazí ako času, zoberte si lietadlo. No tri krát hádajte, do ktorej skupiny sme patrili my.
Našťastie ferry nesklamalo a vyštartovali sme, aj keď nie načas, ale predsa! A Culebra to bol jeden malý veľký raj. Priezračná voda. Biely piesok. Ľudia len tak chillovali vo vode s pivom v ruke. V tomto momente som bola rada, že som nezostala na zvyšok dovolenky v tom (aj tak skvelom) bare v San Juan.
Šiesty deň bol bohužiaľ deň, kedy sme to museli na ostrove zabaliť. Ráno sme sa odubytovali, nakŕmili susedove každy zbytkami kuraťa a zavolali si uber smer San Juan. Polovica z nás letela ešte v ten deň, a druhá polovica, tá dobrodružnejšia, až o piatej ráno. Takže sme sa opäť stali bezdomovcam. Všetko preto, aby sme mali celý deň, a ked'že sme chceli aj okúsiť aj nočný život, tak aj celú noc.

naboso :D 


Deň sme strávili na pláži Isla Verde v San Juan, ktorá bola prekvapivo krásna. Čakala som špinavú mestskú pláž, ale nič také sa nekonalo. Večer sme ešte preskúmali Viejo San Juan, odhodlali sme sa aj do uličiek La Perly, ale až podozrivo sme tam nezapadali, tak sme to radšej otočili do prvého baru. A potom do druhého. Noc mala byť len naša, ak kým mi neprišlo zle. Nízky tlak. Začal sa mi točiť svet a vôbec som nebola prítomná. Toto sa mi raz stalo v Ríme a musela som sa vrátiť na izbu, kde som prespala celý zvyšok dňa. Lenže tu sme žiadnu izbu nemali, takže našou jedinou možnosťou bola nepohodlná letisková hala, kde sme to nejak pretrpeli do piatej rána, kedy odlietalo naše lietadlo do Miami. Naša stávna fiesta v uliciach San Juana sa premenila na biednu siestu na letisku. Niekedy si vravím, že som na toto už stará. Ale potom sa spamätám - veď vek je len číslo!

Dovolenka ale nekončí, ešte pred tým, ako sa vrátime do milovaného New Yorku sa staváme na pár dní v božskom Miami! Ale o Miami niekedy nabudáce! 

Ak chcete vidieť a vedieť viac dajte follow na môj instgram
Adios muchachos :)


You Might Also Like

7 komentárov

 1. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak tohle je nepopsatelná nádhera :O místa z klipu Despacito dobře poznávám :D ale jinak ti dovolenou závidím, je to neskutečné :) určitě dávám sledování na IG :) Jinak se omlouvám za předchozí komentář, zkopírovala se mi tam blbost :D

  Lady Lenna

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super, uplne vidim, jak bych se tam v ulicich vyradila s fotakem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. nádherný!! Krásný fotky. Karibik je úžasný

  OdpovedaťOdstrániť

INSTAGRAM

recent posts